The moment when, 50 years ago, Neil Armstrong planted his foot on the surface of the Moon inspired awe, pride and wonder around the world. This newspaper argued that “man, from this day on, can go wheresoever in the universe his mind wills and his ingenuity contrives…to the planets, sooner rather than later, man is now certain to go.” But no. The Moon landing was an aberration, a goal achieved not as an end in itself but as a means of signalling America’s extraordinary capabilities. That point, once made, required no remaking. Only 571 people have been into orbit; and since 1972 no one has ventured much farther into space than Des Moines is from Chicago.
The next 50 years will look very different. Falling costs, new technologies, Chinese and Indian ambitions, and a new generation of entrepreneurs promise a bold era of space development. It will almost certainly involve tourism for the rich and better communications networks for all; in the long run it might involve mineral exploitation and even mass transportation. Space will become ever more like an extension of Earth—an arena for firms and private individuals, not just governments. But for this promise to be fulfilled the world needs to create a system of laws to govern the heavens—both in peacetime and, should it come to that, in war.
The development of space thus far has been focused on facilitating activity down below—mainly satellite communications for broadcasting and navigation. Now two things are changing. First, geopolitics is stoking a new push to send humans beyond the shallows of low-Earth orbit. China plans to land people on the Moon by 2035. President Donald Trump’s administration wants Americans to be back there by 2024. Falling costs make this showing off more affordable than before. Apollo cost hundreds of billions of dollars (in today’s money). Now tens of billions are the ticket price.
[ … ]
It is a mistake to promote space as a romanticised Wild West, an anarchic frontier where humanity can throw off its fetters and rediscover its destiny. For space to fulfil its promise governance is required. At a time when the world cannot agree on rules for the terrestrial trade of steel bars and soybeans that may seem like a big ask. But without it the potential of all that lies beyond Earth will at best wait another 50 years to be fulfilled. At worst space could add to Earth’s problems. | Winning entries could not be determined in this language pair.There was 1 entry submitted in this pair during the submission phase. Not enough entries were submitted for this pair to advance to the finals round, and it was therefore not possible to determine a winner.
Competition in this pair is now closed. |
Okamžik, kdy Neil Armstrong před 50 lety stanul na povrchu Měsíce, vzbudil po celém světě úžas, údiv a pocit hrdosti. Tyto noviny uvedly, že „tímto dnem počíná se doba, kdy se člověk může v kosmu vydat, kam se jeho mysli zamane a důvtip mu dovolí. Že se – spíše dříve než později – vydá i k planetám, je jisto.“ Avšak nikoli. Přistání na Měsíci bylo vybočením z řady. Nebylo cílem samo o sobě, nýbrž prostředkem, jak upozornit na výjimečný potenciál Ameriky. Což bylo řečeno, a nebylo potřeba to více opakovat. Na oběžné dráze bylo dosud jen 571 lidí. A od roku 1972 se nikdo neodvážil vydat od Země dál, než je Des Moines od Chicaga. Příštích 50 let bude vypadat velmi jinak. Klesající náklady, nové technologie, ambice Číny a Indie a nová generace podnikatelů jsou příslibem smělé éry vývoje zaměřeného na vesmír. Téměř s jistotou přinese turistiku pro bohaté a lepší komunikační sítě pro všechny. Dlouhodobě by mohlo jít o nerostnou těžbu a dokonce i hromadnou dopravu. Země jako by se měla ještě doslovněji zvětšit o vesmírný prostor, kde vznikne aréna pro firmy i soukromé osoby, nikoli jen pro vlády. Aby se však tento slib mohl naplnit, musí svět vymyslet systém zákonů, jimž budou nebesa podléhat, a to jak v dobách míru, tak v dobách války, mělo-li by na to dojít. Vývoj zaměřený na vesmír se dosud soustředil na usnadňování života dole na Zemi – převážně satelitní komunikační technologie pro účely vysílání a navigace. Jenže teď se mění dvě věci. První je nový nátlak, který vyvíjí geopolitika. Volá po vysílání lidí do vesmírných hlubin poněkud vzdálenějších, než jsou mělčiny nízké oběžné dráhy Země. Čína plánuje dopravit lidi na Měsíc do roku 2035. Vláda prezidenta Donalda Trumpa chce, aby se tam Američané vrátili do roku 2024. Náklady klesají a chce-li se někdo předvádět zrovna tímto způsobem, sotva to kdy předtím šlo levněji. Program Apollo stál stovky miliard dolarů (v dnešních penězích). Dnes se cena jízdenky počítá v desítkách miliard. [ … ] Je chybou propagovat vesmír jako romantický obraz Divokého západu, hraniční území bezvládí, kde může lidstvo odhodit své okovy a znovu nalézt smysl vlastní existence. Aby vesmír mohl svůj příslib naplnit, je třeba vedení. V době, kdy se svět nedokáže dohodnout ani na pravidlech pozemského obchodu s ocelovými pruty a sójovými boby, se to může zdát jako těžce zvladatelný úkol. Jenže bez toho si potenciál všeho, co leží za hranicemi Země, v nejlepším případě počká na realizaci ještě dalších 50 let. V tom nejhorším by vesmír mohl Zemi přinést jen další problémy. | Entry #27622 — Discuss 0 — Variant: Not specifiednone
|