Karsiligi Olmayan Teknolojik Terimlerin Cevrilmesi
Автор темы: Nesrin Comez-Vance
Nesrin Comez-Vance
Nesrin Comez-Vance
США
Local time: 20:10
английский => турецкий
+ ...
Jun 28, 2009

Merhaba,

Ingilizce'den Turkce'ye teknolojik terimler ile ilgili ceviri yaparken genelde anlami karsilayan, aciklamaya yonelik bir yol izliyorum. Ancak bazen birden fazla secenek arasinda kalinca sizlerin de fikrini almak istedim. Asagida ornegini verdigim terimler genellikle Turkce'de oldugu gibi kullaniliyor, kimse cevirme geregi bile duymamis. Ben web-sitelerimiz ile ilgili ceviri yaparken tum terimleri Turkce anlamlarini karsilayacak sekilde yazmayi tercih ediyorum. Sizce asagida
... See more
Merhaba,

Ingilizce'den Turkce'ye teknolojik terimler ile ilgili ceviri yaparken genelde anlami karsilayan, aciklamaya yonelik bir yol izliyorum. Ancak bazen birden fazla secenek arasinda kalinca sizlerin de fikrini almak istedim. Asagida ornegini verdigim terimler genellikle Turkce'de oldugu gibi kullaniliyor, kimse cevirme geregi bile duymamis. Ben web-sitelerimiz ile ilgili ceviri yaparken tum terimleri Turkce anlamlarini karsilayacak sekilde yazmayi tercih ediyorum. Sizce asagidaki ceviri ornekleri anlami karsiliyor mu?

Motion Graphics and Title Designs: Hareketli Grafik ve Başlık Tasarımı

Sound-Driven Animations: Sese Bağlı Hareket Eden Animasyon Tasarımı

Fikirlerinizi ve onerilerinizi merakla bekliyorum. Referans icin wikipedia kullanilabilecegi gibi cevirisini yaptigim sirketin elektronik sayfasina da bakabilirsiniz:

http://www.lucidsfx.com

Tesekkurler.
Collapse

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Турция
Local time: 04:10
английский => турецкий
Tasarım Jun 29, 2009

Çeviriler bence gayet güzel, elinize sağlık. Ancak, ikinci başlıkta sondaki Tasarım tamlaması biraz düşündürücü.
Yani şirketin animasyona dair faaliyetleri tasarım haricindeki bazı süreçleri de kapsıyorsa bu gerçeklikten farklı bir anlam daralmasına neden olabilir.
Bağlam uygunsa ve müşteri onaylıyorsa, o da tamamdır.

Kolay gelsin

Nesrin Comez-Vance
Nesrin Comez-Vance
США
Local time: 20:10
английский => турецкий
+ ...
Автор темы
Tesekkurler Jun 30, 2009

Sadan Bey, zaman ayirip buyuk bir hataya dikkatimi cektiginiz icin tesekkur ederim. Daha once cevap vermeye calistim ama ProZ teknik sorunlardan dolayi kaydetmemis.

"Sound-driven Animation" tamamen matematik kullanilarak uretilen bir animasyon cesidi, yani "design"dan ziyade "creating" soz konusu. Tasarim bu nedenle yanlis bir secim idi. Uyariniz icin tekrar tekrar minnettarim.

Calismalarinizda basarilar dilerim;

Nesrin

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Нидерланды
Local time: 03:10
голландский => турецкий
+ ...
Konuyu dağıtmak Jul 4, 2009

Aslında matematik her yerde var.

Az önce yıkayıp masaya getirdiğim üzümler kup kuru. Eğer prizmatik bir yapısı olsaydı kuvvetle muhtemel daha geç kuruyacaktı.

Nadiren de olsa ders kaynatır gibi denştireyim istedim.

Kolay gelsin,

Nizam Yiğit

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Karsiligi Olmayan Teknolojik Terimlerin Cevrilmesi

Translation news in Турция

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »