Eroticism has this in common with an addictive drug: that there is a coercive element to its pleasure with which part of us is in complicity, and part not. Thus ever since time began men have been trying to enjoy eroticism without being destroyed by it. Societies, religions can be defined in the way they deal with this conundrum. Polygamy, monogamy with repression, monogamy with affairs, monogamy with prostitutes, serial monogamy. Not to mention individual solutions of great ingenuity, or desperation: Victor Hugo with the door knocked through the wall of his office, to let in a girl each afternoon. Auden's flair for finding call-boys in every town. Picasso who simply refused when wife and mistress demanded he choose between them. Then there is always the hair-shirt of course. But perhaps the thing to remember when you wake up with a life full of fresh paint and tortuous complications is that eroticism wasn't invented for you, nor merely for the survival of the species perhaps, but for a divinity's entertainment. Nothing generates so many opportunities for titillation and schadenfreude as eroticism. Which is why it lies at the centre of so much narrative. How the gods thronged the balconies of heaven to see the consequences of Helen's betrayal! And your friends are watching too. Your antics have put the shine on many a late-night conversation.
On the borders between mythology and history, that wily survivor Odysseus was the first who learnt to trick the gods. And perhaps his smartest trick of all was that of lashing himself to the mast before the Sirens came in earshot. There are those of course who are happy to stand at the railings, even scan the horizon. Otherwise, choose your mast, find the ropes that suit you: sport, workaholism, celibacy with prayerbook and bell... But the kindest and toughest ropes of all are probably to be found in some suburban semi-detached with rowdy children and a woman who never allows the dust to settle for too long.
| Az erotika egy kicsit olyan, mint a drogfüggőség: az élvezet kényszerítő erejében van valami, aminek énünk egy része boldogan megadja magát, másik részünk viszont küzd ellene. Így aztán az idők kezdete óta próbáljuk anélkül halmozni az érzéki gyönyöröket, hogy közben belebuknánk a küzdelembe. Az alapján, hogy hogyan oldják fel ezt a kettősséget, jól elkülöníthetők egymástól az egyes társadalmak, vallások: sok helyen csak egy házastársunk lehet, és elnyomunk mindenki más iránti vágyat, máshol az egy társ mellett elfogadottak a szerelmi viszonyok, vagy virágzik a prostitúció, megint máshol egyszerre több társunk is lehet, néhol pedig egyszerre csak egy, de rendszeres a válás és az újraházasodás. Emellett még ott vannak az egyéni megoldások is, amelyeket nagyszerű leleményesség, vagy végső elkeseredettség szül: Victor Hugo kibontatta az irodája falát, hogy a titkos ajtón be tudjon engedni egy lányt minden délután. Auden remek érzékkel talált magának minden városban erotikus szolgáltatásokat nyújtó fiúkat. Picasso egész egyszerűen nem volt hajlandó választani kettejük közül, amikor felesége és szeretője ezt követelték tőle. Aztán a végén persze mindig jön a vezeklés bűneinkért, mire felocsúdunk, életünk hirtelen új irányt vett, tele lett szörnyű komplikációkkal. Ilyenkor azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy az erotika alapvetően nem értünk van, és talán még csak nem is kizárólag a fajok fennmaradása érdekében, hanem mert istenien szórakoztató. A szerelmi kalandok minden másnál jobb alkalomat adnak egy kis kellemes izgalomra és kárörömre, éppen ezért forog nagyon sok elbeszélés az erotika témája körül. Hogy tolongtak az istenek a menny erkélyein, hogy láthassák Helené hűtlenségének következményeit! A te barátaid is ugyanígy figyelnek, később pedig örömmel emlegetik hancúrozásaidat éjszakába nyúló beszélgetéseik során.
A mitológia és a történelem határán, a sokattűrt leleményes Odüsszeusz volt az első, aki megtanulta kijátszani az isteneket. A legokosabb trükkje az volt talán, amikor kezét meg a lábát a fürge hajónak árbocához köttette, mielőtt a csengőszavú Szirének közelébe értek. Persze mindig lesznek olyanok, akik boldogan állnak a korlát mellett, sőt, az alkalmat keresve kémlelik a láthatárt. Akik pedig nem közéjük tartoznak, jobban teszik, ha megtalálják az árbocukat, és kiválasztják a számukra legjobban megfelelő kötelet: sport, munkamánia, házasság helyett imakönyv és csengettyű... De a legerősebb és legkedvesebb köteleket mégis egy külvárosi ikerházban találhatjuk meg, a rosszcsont gyerekek körében, ahol az asszony sose hagyja, hogy megegyen minket a kosz.
Eros, Tim Parks esszéje
|