A theme of the age, at least in the developed world, is that people crave silence and can find none. The roar of traffic, the ceaseless beep of phones, digital announcements in buses and trains, TV sets blaring even in empty offices, are an endless battery and distraction. The human race is exhausting itself with noise and longs for its opposite—whether in the wilds, on the wide ocean or in some retreat dedicated to stillness and concentration. Alain Corbin, a history professor, writes from his refuge in the Sorbonne, and Erling Kagge, a Norwegian explorer, from his memories of the wastes of Antarctica, where both have tried to escape.
And yet, as Mr Corbin points out in "A History of Silence", there is probably no more noise than there used to be. Before pneumatic tyres, city streets were full of the deafening clang of metal-rimmed wheels and horseshoes on stone. Before voluntary isolation on mobile phones, buses and trains rang with conversation. Newspaper-sellers did not leave their wares in a mute pile, but advertised them at top volume, as did vendors of cherries, violets and fresh mackerel. The theatre and the opera were a chaos of huzzahs and barracking. Even in the countryside, peasants sang as they drudged. They don’t sing now.
What has changed is not so much the level of noise, which previous centuries also complained about, but the level of distraction, which occupies the space that silence might invade. There looms another paradox, because when it does invade—in the depths of a pine forest, in the naked desert, in a suddenly vacated room—it often proves unnerving rather than welcome. Dread creeps in; the ear instinctively fastens on anything, whether fire-hiss or bird call or susurrus of leaves, that will save it from this unknown emptiness. People want silence, but not that much. | Žijeme v době, která se alespoň v rozvinutém světě vyznačuje prahnutím po tichu, jaké člověk již marně hledá. Silniční vřava, neustálé pípání mobilních telefonů, přehrávané hlášky v autobusech a ve vlacích, televizory naplno i v prázdných kancelářích; je to jedna bezuzdná rušivá baráž. Lidstvo se vyčerpává svým vlastním hlukem a touží po pravém opaku — ať v divočině, na širém moři, nebo v nějakém hájemství klidu a soustředění. Profesor dějepisu Alain Corbin o tom píše ze svého útočiště na Sorbonně, zatímco Erling Kagge, norský cestovatel, popisuje své vzpomínky z pustin Antarktidy, kam se oba dva pokusili uniknout. A přece, jak uvádí pan Corbin ve své knize „Dějiny ticha“, ono toho hluku nejspíš není o nic více, než bývalo. Než se přivalily pneumatiky, ulice měst duněly ohlušujícím klopotem okovaných kol a podkov na kamenné dlažbě. Než jsme se dobrovolně odebrali na samotku sebestředna svých mobilních telefonů, autobusy a vlaky bývaly hlučnými klábosišti. Kameloti své zboží neponechávali mlčky seštosované, ale propagovali jej co nejhlasitěji, stejně jako trhovci své nabídky třešní, fialek a čerstvých makrel. Hledištěmi divadel či oper zmatečně hučely jak povzbudivé, tak hanlivé výkřiky. I na venkově si rolníci notovali do roboty. Dnes už si nezpívají. Změnila se ani ne tak hladina hluku, o níž se stěžovalo i v uplynulých staletích, ale rozptylování, v rozsahu upírajícím tichu místo k obsazení. V tom se rýsuje další paradox, že když už k nám ticho pronikne — v hlubinách jehličnatého hvozdu, v holé pustině, v náhle vylidněné místnosti — často je pro nás spíše něčím zneklidňujícím, než vítaným. Vplíží se s ním i děs; náš sluch se instinktivně chytá čehokoli, zasyčení ohniště, ptačího skřeku či šelestu listí, jako stébla záchrany před takto neslýchanou prázdnotou. Lidé si přejí ticho, ale ne zas tak docela. |