Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >
Contabilitate PFA
Thread poster: Georgeta Tosa
ralucad
ralucad
English
facturi externe Jan 30, 2007

Buna ziua,

Am o intrebare si sper ca ma puteti ajuta.
Este posibil ca o firma din Ro sa plateasca o factura emisa in strainatate de catre un PFA intr-un cont din Romania? Daca da, acest cont trebuie sa fie al PFA-ului din strainatate sau poate fi un cont agreat de acesta?
(taxele de transfer in strainatate sunt prea mari).


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Se poate si format electronic (in Excel) Jan 30, 2007

Da! Cheltuielile si platile lunare se pot tine intr-un fisier Excel , e mai simplu de adunat sau scazut (dupa caz!).
Insa totalul lunar al incasarilor si al platilor trebuie trecut in faimosul Registru de incasari si plati. Iar fisierul Excel cu valorile anuale trebuie printat si tinut ca o anexa la Registru. Eu am un plic A4 lipit pe coperta interioara a Registrului pentru situatiile acestea anuale. Nu a avut in niciun an mai mult de cinci-sase pagini printate. Iar acest an (al treilea
... See more
Da! Cheltuielile si platile lunare se pot tine intr-un fisier Excel , e mai simplu de adunat sau scazut (dupa caz!).
Insa totalul lunar al incasarilor si al platilor trebuie trecut in faimosul Registru de incasari si plati. Iar fisierul Excel cu valorile anuale trebuie printat si tinut ca o anexa la Registru. Eu am un plic A4 lipit pe coperta interioara a Registrului pentru situatiile acestea anuale. Nu a avut in niciun an mai mult de cinci-sase pagini printate. Iar acest an (al treilea de cand functionez ca PFA !) ma astept la un control.
Am vorbit cu multe PFA cam cat de des sunt controlate de catre inspectorii financiari sau garda financiara.Daca nu ai ca obiect PFA macelarie sau fabrica de preparate , alimentara, restaurant , pizzerie. fast-food sau alte cele care sunt controlate trimestrial (nu e cazul nostru!), media celorlate controale este cam o data la trei ani!
Collapse


 
Anamaria Sturz
Anamaria Sturz  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Procedura de găurire la Cluj Jan 30, 2007

Monica Tuduce wrote:

şi cât de cu dispreţ am fost privită pentru că nu am fost în stare să efectuez o operaţiune atât de simplă, normală şi utilă...).
Sforile cu pricina trebuie scoase nu prin ultima copertă, ci înainte de ea!!!


Credeam că numai pe mine m-a privit doamna de la ghişeul 1, sala 1, cu atâta dispreţ, explicându-mi că nu am scos şnurul pe unde trebuia... "Ce e aşa de greu de înţeles, domnişoară?!" Mai era un nene lângă ea, cred că era portarul sau aşa ceva, şi întărea spusele doamnei...m-am simţit ca în clasa I


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
English to Romanian
+ ...
Şi totuşi... de ce? Jan 30, 2007

Există vreo logică în lucrul ăsta? Şi mai mult, există vreo logică ascunsă în scosul şnurului prin locul potrivit?
Sau numai aşa ca sa nu mai poată zice nimeni că la noi nu merg lucrurile... şnur?


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
English to Romanian
+ ...
ar fi bine Jan 31, 2007

Maria Tulbure wrote:
am înţeles că se acceptă şi registrul de încasări şi plăţi pe calculator şi ca este perfect legal. [/quote]

Din pacate, formula "am inteles" este prea putin concludenta. Din cite am citit eu in ultima vreme nu am gasit nimic in vreo reglementare care sa spuna asa ceva.

Daca poti sa ne dai un nr. de lege, hotarire, regulament, etc unde sa citim, ar fi bine.


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 11:10
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Precizări Registrul-jurnal de încasări şi plăţi format electronic Feb 1, 2007

ailioiu wrote:

Maria Tulbure wrote:
am înţeles că se acceptă şi registrul de încasări şi plăţi pe calculator şi ca este perfect legal.


Din pacate, formula "am inteles" este prea putin concludenta. Din cite am citit eu in ultima vreme nu am gasit nimic in vreo reglementare care sa spuna asa ceva.

Daca poti sa ne dai un nr. de lege, hotarire, regulament, etc unde sa citim, ar fi bine. [/quote]

Revin cu precizări:

Posibilitatea întocmirii registrului-jurnal de încasări şi plăţi în format electronic este prevăzută în:

Norma metodologică din 08/07/2004
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 642 din 16/07/2004
privind organizarea şi conducerea evidenţei contabile în partidă simplă de către persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

[...]

II. Organizarea evidenţei contabile în partidă simplă
A. Dispoziţii generale
10. Contribuabilii pot edita formularele cu regim special cu ajutorul tehnicii de calcul, în condiţiile prevăzute la art. 2 din Ordinul ministrului finanţelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) şi (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997.

[...]

REGISTRUL-JURNAL DE ÎNCASĂRI ŞI PLĂŢI
(cod 14-1-1/b)

Serveşte ca:
-document de înregistrare a încasărilor şi plăţilor;
-document de stabilire a situaţiei financiare a contribuabilului care conduce evidenţa contabilă în partidă simplă;
-probă în litigii.
Se întocmeşte într-un singur exemplar de către contribuabili, făcându-se înregistrarea operaţiunilor efectuate pe baza documentelor justificative, distinct, pe fiecare operaţiune, fără a se lăsa rânduri libere, după ce a fost numerotat, şnuruit, parafat şi înregistrat la organul fiscal teritorial.

[...]

În condiţiile conducerii evidenţei contabile în partidă simplă cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operaţiune economico-financiară se va înregistra în ordine cronologică, în funcţie de data de întocmire sau de intrare a documentelor. În această situaţie Registrul-jurnal de încasări şi plăţi se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor.
Registrul-jurnal de încasări şi plăţi parafat şi înregistrat la organul fiscal teritorial va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi obţinut cu ajutorul tehnicii de calcul.

In concluzie, nu dispare complet obligaţia de a avea şi un Registru-jurnal de încasări şi plăţi "şnuruit, parafat şi înregistrat la organul fiscal teritorial", doar că se completează lunar "prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi obţinut cu ajutorul tehnicii de calcul". Tot e ceva, nu mai ai de completat totul cu mana şi scapi şi de calcule.

De fapt, a mai fost o interventie (yrys) cu o astfel de precizare pe acest fir.


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
English to Romanian
+ ...
da Feb 2, 2007

Varianta asta nu se refera totusi la Excel

art. 2 din Ordinul ministrului finanţelor nr. 1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) şi (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997

spune foarte multe lucruri despre ce trebuie facut pentru a putea utiliza tehnica de calcul (ce-mi place expriparea asta).

Pe scurt, si in primul rind, este vorba de utilizarea unu iprohgram de contabilitate. Excel nu este un astfel de program.


 
Mariana Mag
Mariana Mag
Local time: 11:10
English to Romanian
cheltuieli Feb 6, 2007

Irina Lazarescu wrote:

Da! Cheltuielile si platile lunare se pot tine intr-un fisier Excel , e mai simplu de adunat sau scazut (dupa caz!).
Insa totalul lunar al incasarilor si al platilor trebuie trecut in faimosul Registru de incasari si plati. Iar fisierul Excel cu valorile anuale trebuie printat si tinut ca o anexa la Registru. Eu am un plic A4 lipit pe coperta interioara a Registrului pentru situatiile acestea anuale. Nu a avut in niciun an mai mult de cinci-sase pagini printate. Iar acest an (al treilea de cand functionez ca PFA !) ma astept la un control.
Am vorbit cu multe PFA cam cat de des sunt controlate de catre inspectorii financiari sau garda financiara.Daca nu ai ca obiect PFA macelarie sau fabrica de preparate , alimentara, restaurant , pizzerie. fast-food sau alte cele care sunt controlate trimestrial (nu e cazul nostru!), media celorlate controale este cam o data la trei ani!


Irina, poate imi poti explica si mie cum e faza cu inregistrarea facturilor si chitantelor in registrul de incasari si plati. Eu deocamdata imi tin evidenta in format electronic si nu m-am lamurit inca cum sta treaba. Ce trebuie sa trec la incasari: factura pe care o emit sau chitanta cu care dovedesc ca am incasat banii? Sau daca banii imi sunt virati in cont, ajunge sa scriu numarul OP-ului?

Pentru plati, am aceeasi intrebare: trec factura primita sau chitanta care dovedeste ca am platit factura respectiva?
Cineva mi-a zis ca trebuie sa trec si la incasari si la plati atat factura cat si chitanta! I'm confused!


 
Maria Tulbure
Maria Tulbure  Identity Verified
Local time: 11:10
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Comisioane bancare Feb 7, 2007

Comisioanele bancare pentru contul din banca folosit numai pentru PFA se trec in registrul jurnal de incasari si plati?

 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Da, comisioanele se trec! Feb 7, 2007

Maria Tulbure wrote:

Comisioanele bancare pentru contul din banca folosit numai pentru PFA se trec in registrul jurnal de incasari si plati?


Da, comisioanele se trec!Eu in general le trec numai la sfarsitul anului calendaristic , deci toate comisioanele vor fi evidentiate in luan decembrie. Nu au valoare mare , dar decta sa platim impozit si pentru ele, mai bina fara.


 
Irina Lazarescu
Irina Lazarescu  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
Member (2005)
English to Romanian
+ ...
Referitor la programe de contabilitate Feb 7, 2007

Programele de contabilitate sunt mai mult pentru firme!
Noi ca PFA folosim contabilitatea oarecum simplificata.De aceea un Excel (bine organizat, insa, cu cateva formule de calcul!) este suficient .
In programele de contabilitate se opereaza pe conturi , se face balanta si bilant, ceea ce pe noi, chiar nu ne intereseaza. Plus respectivele documente trebuie vizate si de un contabil autorizat, care se certifice datele (dupa verificare!), ceea ce nu este cazul.
Nimeni nu te poa
... See more
Programele de contabilitate sunt mai mult pentru firme!
Noi ca PFA folosim contabilitatea oarecum simplificata.De aceea un Excel (bine organizat, insa, cu cateva formule de calcul!) este suficient .
In programele de contabilitate se opereaza pe conturi , se face balanta si bilant, ceea ce pe noi, chiar nu ne intereseaza. Plus respectivele documente trebuie vizate si de un contabil autorizat, care se certifice datele (dupa verificare!), ceea ce nu este cazul.
Nimeni nu te poate impiedica sa folosesti programul de contabilitate ,daca care vrei , dar costa, unele chiar prea mult.
Collapse


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Excel şi altele Feb 7, 2007

Da, Excel-ul este f.bun pentru un freelancer. Are şi model pentru facturi f.bun.
Un program de contabilitate este bun pentru o firmă, care are multe încasări, plăţi, salarii, etc. Este însă f.exact şi trebuie avut grijă la bănuţ, că altfel nu iese balanţa şi nu se închide la sfârşitul anului.
Aici există şi progrămele pentru declaraţiile de impozit, dar şi alea nu-şi au rostil decât dacă se informatizează finanţele cu totul (adică fiscul).
Dar acum
... See more
Da, Excel-ul este f.bun pentru un freelancer. Are şi model pentru facturi f.bun.
Un program de contabilitate este bun pentru o firmă, care are multe încasări, plăţi, salarii, etc. Este însă f.exact şi trebuie avut grijă la bănuţ, că altfel nu iese balanţa şi nu se închide la sfârşitul anului.
Aici există şi progrămele pentru declaraţiile de impozit, dar şi alea nu-şi au rostil decât dacă se informatizează finanţele cu totul (adică fiscul).
Dar acum mă miră un lucru: ne punem problema programelor de calculator, dar legăm hârtiile cu sfoară. Ceea ce scrieţi voi este incredibil. Cu sfoară in secolul 21?
Se făcea aşa pe vremea când lucram în fabrică (anii 80). Se legau şi arhivau documentele în acest fel.
Între timp s-au mai inventat alte lucruri, de ex. maşină de legat cu spirale de plastic, sau lucruri asemănătoare.


[Bearbeitet am 2007-02-07 10:33]
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 11:10
German to Romanian
+ ...
Cică mai trebuie şi alte registre Feb 7, 2007

Eu lucrez ca PFA din 2000, iar primul şi deocamdată ultimul control l-am avut în ianuarie 2001. Cu acea ocazie, inspectoarea care m-a controlat mi-a zis că trebuie să îmi cumpăr registru-jurnal de încasări şi plăţi şi să trec toate chitanţele ce le dau eu la încasări şi toate cheltuielile deductibile la plăţi şi cam atât. Mi-a zis să încep din 2001, să nu mai trec retrocativ şi chestiile din 2000, când încă nu ştiam că îmi trebuie un astfel de registru. Altceva nu... See more
Eu lucrez ca PFA din 2000, iar primul şi deocamdată ultimul control l-am avut în ianuarie 2001. Cu acea ocazie, inspectoarea care m-a controlat mi-a zis că trebuie să îmi cumpăr registru-jurnal de încasări şi plăţi şi să trec toate chitanţele ce le dau eu la încasări şi toate cheltuielile deductibile la plăţi şi cam atât. Mi-a zis să încep din 2001, să nu mai trec retrocativ şi chestiile din 2000, când încă nu ştiam că îmi trebuie un astfel de registru. Altceva nu mi-a mai zis inspectoarea de registru că ar trebui să fac cu el. Probabil credea că eu ştiu atâta lucru. Eroare! Eu nu ştiam nimic! De atunci nu am mai avut nici un control.

Ei, dar zilele trecute, din postările voastre anterioare (mersi mult tuturor pt. ele, au fost superutile), am aflat de chestia cu şnuruiala. M-am dus ieri la ad. financiară, că oricum m-am dus să depun declaraţia 200 să scap de ea, şi am întrebat cum e cu registrul şi l-am arătat pe al meu. Am primit indicaţiile necesare: da, registrul se cumpără, dar nu-i suficient, apoi se numerotează manual, cu pixul, fiecare filă, deci filă, nu pagină; primele mi le-a numerotat tanti aia de acolo, drept model, iar restul eu, acasă; în total ies 100 file. Apoi i-am băgat un capăt de sfoară prin cele două găuri (din fericire era deja găurit, mi-a arătat tot doamna de la finanţe, că doar foile au găuri, coperta nu, iar găurile nu le vezi din prima, eu ani de zile, din 2001 şi până acuma, nu le-am remarcat!), adică intră înainte de coperta din spate, iese apoi înainte de coperta din faţă, apoi intră în a doua gaură înainte de coperta din faţă şi iese ptin ea înainte de coperta din spate. Se înnoadă bine, deci nodul trebuie să fie înainte de coperta din spate, undeva între cele 2 găuri, se taie capetele sforii să rămînă micuţe, dar tot să rămână un pic, deci nu doar nodul singur. Apoi se taie o bucăţică de coală albă şi se lipeşte bine acolo peste nod. Ei, cu registrul astfel prelucrat, am fost azi tot la tanti aia de la informaţii, mi-a dat o amendă de 5 RON (50.000 ROL) că nu l-am înregistrat la timp, am plătit-o la casierie, apoi m-am dus iar la informaţii, unde tanti aia mi-a trecut un nr. cu pixul, data de azi şi semnătura acolo unde e peticul de hârtie peste nod, apoi m-a trimis cu registrul la ghişeul 1, unde am primit o ştampilă dreptunghiulară. Aşa că acuma, după 7 ani de muncă, în sfârşit am şi eu un registru în ordine, ca tot omul.

Ca să nu mai păţesc vreo minune, am întrebat azi la informaţii dacă nu cumva mai trebuie să mai am ceva în afară de chitanţier, facturier fără TVA şi registrul-jurnal de încasări şi plăţi şnuruit, înnodat, lipit şi înregistrat la ei conform indicaţiilor. Noroc că am întrebat, fiindcă răspunsul e da. Mi-a dat o foaie cu tot felul de chestii pt. diverse activităţi, pe care mi-a încercuit ce îmi mai trebuie mie. Deci ar mai trebui următoarele:

- Registru inventar cod 14-1-2/a
- Jurnal privind operraţiuni diverse, cod 14-6-17/c
- Registrul unic de control; ăsta n-are cod şi cică se găseşte numai la trezoreria de lângă gară, aşa că mâine voi merge în recunoaştere.

Deci dacă nu întrebam, nici nu aflam, că nimeni nu te anunţă ce noutăţi apar între timp. Lista asta ce mi-a dat-o are titlul: "Documente pentru evidenţa contabilă în partidă simplă conform Ord. M.F. 1040/2004". Eu dacă nu am mai avut nici un control de atâţia ani, din 2001 - şi am aflat că pot trece bine mersi şi 10 ani şi să nu ai! - nici vorbă de aflat noutăţi, că nu ţi le zice nimeni. Asta e.

[Edited at 2007-02-07 14:05]
Collapse


 
Elena Iercoşan
Elena Iercoşan
Romania
Local time: 11:10
English to Romanian
+ ...
ştampila dreptunghiulară? Feb 7, 2007

OvidiuKatz wrote:

... apoi m-a trimis cu registrul la ghişeul 1, unde am primit o ştampilă dreptunghiulară.



Hm... ce fel de ştampilă dreptunghiulară? Ce conţine?

Eu am făcut tot ce ai menţionat tu până acum, dar nimeni nu mi-a spus nimic de vreo ştampilă dreptunghiulară de la Administraţia Financiară.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 11:10
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
ştampila dreptunghiulară Feb 7, 2007

Salut, Elena
De fapt nu-ţi dă nimeni o ştampilă gratis, ci ţi se ştampilează petecul de hârtie lipit peste şnurul din jurnal (de fapt peste nodul şnurului).
Probabil şnurul simbolizează integralitatea jurnalului (în naivitatea lui)... who knows! De asta zice americanul că e bine să "always question!" Mă întreb de când nu şi-a mai pus ni
... See more
Salut, Elena
De fapt nu-ţi dă nimeni o ştampilă gratis, ci ţi se ştampilează petecul de hârtie lipit peste şnurul din jurnal (de fapt peste nodul şnurului).
Probabil şnurul simbolizează integralitatea jurnalului (în naivitatea lui)... who knows! De asta zice americanul că e bine să "always question!" Mă întreb de când nu şi-a mai pus nimeni întrebarea la AF la ce naiba foloseşte toată tevatura asta cu şnurul.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contabilitate PFA






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »