Vom Thema belegte Seiten:   [1 2 3] >
ș și ț cu virguliță - Noul update de la Microsoft
Initiator des Themas: Dan Marasescu
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 00:19
Mitglied (2003)
Englisch > Rumänisch
+ ...
Nov 29, 2006

Dragi prieteni,

Am publicat întâi anunțul ăsta în alt fir, dar cred că lumea nu se mai uită acolo. Mi se pare foarte important, așa că îl republic aici.

În 16 noiembrie, Microsoft a publicat următorul update pentru fonturile Times New Roman și Arial:

European Union Expansion Font Update
Brief Description
Updated versions of Times New Roman and Arial fonts that include six additional Romanian and Bulgarian characters not available i
... See more
Dragi prieteni,

Am publicat întâi anunțul ăsta în alt fir, dar cred că lumea nu se mai uită acolo. Mi se pare foarte important, așa că îl republic aici.

În 16 noiembrie, Microsoft a publicat următorul update pentru fonturile Times New Roman și Arial:

European Union Expansion Font Update
Brief Description
Updated versions of Times New Roman and Arial fonts that include six additional Romanian and Bulgarian characters not available in the Windows XP versions of these fonts.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0ec6f335-c3de-44c5-a13d-a1e7cea5ddea&DisplayLang=en

Pentru mulți, asta înseamnă soluția unei probleme care persista de prea multă vreme. Rămâne de văzut dacă această modificare este ușor de pus în aplicare și câți dintre noi o vor face de acum încolo.

Iată dificultățile pe care le prevăd:

1. Unii nu vor reuși să instaleze update-ul. (printre altele, se verifică licența de Windows la descărcare)

2. Caracterele nu vor fi introduse direct pe tastatură, și va trebui să folosim o combinație de taste sau să configurăm o nouă tastatură (Microsoft Keyboard Layout Creator).

3. Adaptarea la noua dispunere a tastaturii.

4. Literele nu vor fi recunoscute de anumite programe care nu sunt bazate pe Unicode, printre care și unele instrumente TAC proprii, dezvoltate de unele agenții.

5. Modificarea va crea mari probleme cu memoriile de traducere deja existente.

Vă rog să completați lista dacă vedeți și alte dificultăți și mai ales să oferiți soluții, dacă le aveți.

Eu deocamdată mi-am instalat Microsoft Keyboard Layout Creator și mi-am creat o nouă tastatură.

Aș fi foarte curios să știu câți dintre voi veți folosi noile caractere de acum încolo.

[Edited at 2006-11-29 23:33]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Englisch > Rumänisch
Aspectul estetic Nov 29, 2006

Mulţumesc pentru informaţii, Dan.
Dar: în primul rând îmi sare în ochi aspectul estetic. Noile ş-uri şi ţ-uri sunt vizibil mai mici decât celelalte litere, ceea ce face textul mai greu de citit. Te cam face să te întrebi dacă ai o problemă de vedere, dar... ele chiar sunt mai mici. Mi se pare jenant la ochi.
Dacă n-ar fi asta... cred că aş depăşi orice problemă tehnică pentru a le folosi.
Aştept şi părerea celorlalţi colegi cu privire la aspectul estetic.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Mitglied (2004)
Englisch > Rumänisch
+ ...
mulţumim pentru anunţ Nov 29, 2006

Mi se pare extrem de interesant.

Mi-am propus să descarc şi să instalez această actualizare. De la anunţul tău precedent reflectez la dificultăţile menţionate mai sus şi care nu sunt chiar neglijabile. De instalat o voi inslata, sper însă că voi şi avea posibilitatea reală să folosesc noile caractere.

Aş adăuga că probabil nu se văd corect pe calculatoarele pe care actualizarea nu e instalată (în mesajul de notificare nu se văd corect, pe net se
... See more
Mi se pare extrem de interesant.

Mi-am propus să descarc şi să instalez această actualizare. De la anunţul tău precedent reflectez la dificultăţile menţionate mai sus şi care nu sunt chiar neglijabile. De instalat o voi inslata, sper însă că voi şi avea posibilitatea reală să folosesc noile caractere.

Aş adăuga că probabil nu se văd corect pe calculatoarele pe care actualizarea nu e instalată (în mesajul de notificare nu se văd corect, pe net se văd în regulă... cred)?

PS: Cred că ai dreptate, Maria. E posibil să fie mai mici puţin (pentru a face loc virgulei).

[Editat la 2006-11-29 21:35]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Englisch > Rumänisch
Se văd corect sau nu? Nov 29, 2006

Cristiana Coblis wrote:

Aş adăuga că probabil nu se văd corect pe calculatoarele pe care actualizarea nu e instalată (în mesajul de notificare nu se văd corect, pe net se văd în regulă... cred)?


Chiar: eu le văd corect, cu virguliţe, dar mai mici. M-ar interesa dacă cei care le au instalate le văd tot aşa mici sau problema e la mine, că nu sunt instalate?

A! Cred că ştiu! Nu-i aşa că sunt mai mici pentru că aparţin altui tip de font? Adică să zicem că scrii în Times New Roman în general, dar când introduci ş-urile şi ţ-urile, astea sunt în Times New Roman MS, parcă. Mi se întâmplă uneori în Word acelaşi lucru.


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 00:19
Mitglied (2003)
Englisch > Rumänisch
+ ...
THEMENSTARTER
Fonturi Nov 29, 2006

Maria Diaconu wrote:

Cristiana Coblis wrote:

Aş adăuga că probabil nu se văd corect pe calculatoarele pe care actualizarea nu e instalată (în mesajul de notificare nu se văd corect, pe net se văd în regulă... cred)?


Chiar: eu le văd corect, cu virguliţe, dar mai mici. M-ar interesa dacă cei care le au instalate le văd tot aşa mici sau problema e la mine, că nu sunt instalate?

A! Cred că ştiu! Nu-i aşa că sunt mai mici pentru că aparţin altui tip de font? Adică să zicem că scrii în Times New Roman în general, dar când introduci ş-urile şi ţ-urile, astea sunt în Times New Roman MS, parcă. Mi se întâmplă uneori în Word acelaşi lucru.


În mod normal, se văd în orice program care acceptă Unicode.

Nu e un amestec de fonturi. Caracterele au fost introduse în ultima versiune a fonturilor Times New Roman și Arial. E adevărat că sunt puțin diferite, dar numai aici, nu și în Word. Înălțimea mi se pare aceeași, dar parcă ț e mai îngust.


 
Ruxi
Ruxi
Deutsch > Rumänisch
+ ...
Virguliţă şi sedilă Nov 30, 2006

Oameni buni, haideţi vă rog să ne lămurim cum se scriu în final aceste litere/diacritice, că eu nu mai înţeleg nimic.
Eu am în Word : Ţ ţ Ş ş ç (de fapt corect în Word t are virguliţă, s are sedilă, aici se cam confundă). Am pus şi litera c din franceză pentru comparaţie, că ăia este chiar cu sedilă în mod normal.
În tastatura Windows XP: Ţ ţ ş Ş
Mă gândesc şi că de fapt şi la scrisul de mână fiecare pune altfel virguliţa sub litere şi c
... See more
Oameni buni, haideţi vă rog să ne lămurim cum se scriu în final aceste litere/diacritice, că eu nu mai înţeleg nimic.
Eu am în Word : Ţ ţ Ş ş ç (de fapt corect în Word t are virguliţă, s are sedilă, aici se cam confundă). Am pus şi litera c din franceză pentru comparaţie, că ăia este chiar cu sedilă în mod normal.
În tastatura Windows XP: Ţ ţ ş Ş
Mă gândesc şi că de fapt şi la scrisul de mână fiecare pune altfel virguliţa sub litere şi căciulile, aşa că nu mai ştiu.
Care este diferenţa şi cine spune cum e corect?
Nu ştiu cum deosebesc ei în programare literele, doar dacă le copiază din texte tipărite şi scanate.
Cei care aveţi tastatură fizică (adică aia de pe birou) românească, la voi cum apar diacriticele.
Doamne, ce complicaţie pentru nişte 4 litere.
Mi-am zăpăcit adineauri şi codarea pe internet, eu văd totul corect, dar la Unicode am în listă mai multe variante (7, 8 16, 32) şi am o variantă automată (care nu ştiu care este) şi în care acum văd bine. Am pus o variantă de Unicod şi mi-a zăpăcit fonturile. Eu am Opera.
M-am zăpăcit de tot. Help!
Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Englisch > Rumänisch
+ ...
"honey, I shrunk the letters" Nov 30, 2006

Ba da, cele care sunt mai mici, sunt caractere luate din alte seturi (exista niste reguli - cei care lucreaza cu Photoshop, Corel, Autocad mai sunt intrebati din cind in cind).

Nu este nevoie sa le faca mai mici "pentru a face loc virgulei" - spatiul de dedesubt exista - se foloseste la p,g,q.

Eu nu prea inteleg aceasta problema - nu am avut-o nici o data in cazul font-urilor Times New Roman, Arial, Verdana. Prin setarea limbii romane am putut sa scriu linistit cu toa
... See more
Ba da, cele care sunt mai mici, sunt caractere luate din alte seturi (exista niste reguli - cei care lucreaza cu Photoshop, Corel, Autocad mai sunt intrebati din cind in cind).

Nu este nevoie sa le faca mai mici "pentru a face loc virgulei" - spatiul de dedesubt exista - se foloseste la p,g,q.

Eu nu prea inteleg aceasta problema - nu am avut-o nici o data in cazul font-urilor Times New Roman, Arial, Verdana. Prin setarea limbii romane am putut sa scriu linistit cu toate diacriticele, folosind fonturile mentionate.
Nu am facut nici un update in ultima vreme, si folosesc diacritice de mult.
Collapse


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Englisch > Rumänisch
+ ...
am mai gasit ceva despre asta Nov 30, 2006

http://blog.veni.com/?p=144

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 00:19
Mitglied (2003)
Englisch > Rumänisch
+ ...
THEMENSTARTER
Lămuriri Nov 30, 2006

Pentru cine nu ştie încă despre ce e vorba:

http://www.secarica.ro/InstitLingvTastatura-20031008.pdf

http://www.secarica.ro/html/s-uri_si_t-uri.html

Cu observaţia că Secărică a scris articolul înainte să se publice actualizarea
... See more
Pentru cine nu ştie încă despre ce e vorba:

http://www.secarica.ro/InstitLingvTastatura-20031008.pdf

http://www.secarica.ro/html/s-uri_si_t-uri.html

Cu observaţia că Secărică a scris articolul înainte să se publice actualizarea care face obiectul acestui fir.
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 00:19
Mitglied (2003)
Englisch > Rumänisch
+ ...
THEMENSTARTER
Încă o problemă... Dec 4, 2006

Corectorul ortografic.

 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Spanisch > Rumänisch
+ ...
Există soluţii simple în unele aplicaţii! Dec 4, 2006

Dan Marasescu wrote:

Corectorul ortografic.


Pe mine m-a apucat disperarea din primul moment când am văzut postarea ta pentru că m-am gândit că iarăşi mă întorc la vremile când nu existau corectoare ortografice.

Totuşi după un moment de panică, am dezvoltat pentru MS Word un mic macro care schimbă bidirecţional caracterele între ele (i-am alocat 4 x 2 coduri).

Teoretic poţi redacta cu codurile noi, lansezi macrocomanda care converteşte în codurile vechi, lansezi corectorul ortografic şi la sfârşit revii la caracterele corecte.

Toate astea până apar corectoare ortografice (într-un viitor oarecare) cu noile caractere.

Nicolae


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 00:19
Mitglied (2003)
Englisch > Rumänisch
+ ...
THEMENSTARTER
Soluții Dec 4, 2006

Da, asta e soluția "băbească". Mă întreb dacă fișierele .dic sunt scrise în Unicode sau nu. Dacă da, poate că s-ar putea rescrie baza de date cu cuvinte românești.

Altfel, e o bună idee cu macro-ul pentru înlocuire. Am făcut și eu unul, dar unidirecțional, și ar trebui să îl completez. Pentru că cea mai mare problemă va fi faptul că clienții noștri nu o să aibă update-ul instalat, și nu vo
... See more
Da, asta e soluția "băbească". Mă întreb dacă fișierele .dic sunt scrise în Unicode sau nu. Dacă da, poate că s-ar putea rescrie baza de date cu cuvinte românești.

Altfel, e o bună idee cu macro-ul pentru înlocuire. Am făcut și eu unul, dar unidirecțional, și ar trebui să îl completez. Pentru că cea mai mare problemă va fi faptul că clienții noștri nu o să aibă update-ul instalat, și nu vor avea chef poate să îl instaleze. Prin urmare, vom fi de multe ori în situația de a reconverti textele la semnele clasice.

Voi reveni cu o soluție pentru memoriile de traducere.
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 00:19
Mitglied (2003)
Englisch > Rumänisch
+ ...
THEMENSTARTER
În browser Dec 4, 2006

Mi se întâmplă o ciudățenie: în Firefox văd noile caractere din forumul ăsta fără probleme, dar în IE nu e chip, deși e setat tot pe Unicode.

Aveți vreo explicație și, eventual, o soluție?

Merci.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Englisch > Rumänisch
Problemă de browser Dec 5, 2006

Eu le văd bine în Firefox şi nu le văd în Opera.
Deci: sunt compatibile numai cu Firefox?


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Rumänien
Local time: 01:19
Mitglied (2004)
Englisch > Rumänisch
+ ...
IE Dec 5, 2006

Eu le văd fără probleme în IE. Poate ai o versiune veche. Vezi că a ieşit un IE nou, cred că 7.

 
Vom Thema belegte Seiten:   [1 2 3] >


Dieses Forum wird von keinem Moderator betreut.
Um Verstöße gegen die ProZ.com-Regeln zu melden oder um Hilfe zu erhalten, wenden Sie sich bitte an unsere ProZ.com-Mitarbeiter »


ș și ț cu virguliță - Noul update de la Microsoft






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »