Off topic: η συνοίκηση στις πολυκατοικίες
Thread poster: Maria Karra
Maria Karra
Maria Karra  Identity Verified
United States
Local time: 19:10
Member (2000)
Greek to English
+ ...
Sep 5, 2004

Αυτό είναι τελείως 'Off-Topic' αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι μια σελίδα που κράτησα απ'το βιβλίο του δημοτικού "Η γλώσσα μου". Το κείμενο είναι του Φρέντυ Γερμανού.
----

Είμαι από τους ανθρώπους που μισούν την ώρα. ¶λλωστε και η ώ
... See more
Αυτό είναι τελείως 'Off-Topic' αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι μια σελίδα που κράτησα απ'το βιβλίο του δημοτικού "Η γλώσσα μου". Το κείμενο είναι του Φρέντυ Γερμανού.
----

Είμαι από τους ανθρώπους που μισούν την ώρα. ¶λλωστε και η ώρα μισεί εμένα. Το κυριότερο πρόβλημα στυν υπόθεση είναι ότι οι ώρες μου είναι διαφορετικές από τις ώρες των άλλων ανθρώπων. Αυτό βέβαια συμβαίνει σε κάθε δημοσιογράφο. Σε μένα συμβαίνει κατά κανόνα.
Την περασμένη βδομάδα με κάλεσαν να απολογηθώ στο διοικητικό συμβούλιο της πολυκατοικίας, διότι τρία διαμερίσματα με κατηγορούσαν ότι κάνω θόρυβο την ώρα της μεσημβρινής αναπαύσεως.
Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα ότι υπάρχουν διοικητικά συμβούλια στις πολυκατοικίες. Κατά τη γνώμη μου δε θα'πρεπε να υπάρχουν. (Μεταξύ μας δε θα'πρεπε να υπάρχουν ούτε πολυκατοικίες).
Το ζήτημα είναι ότι δεν πήγα να απολογηθώ τη μέρα που με είχαν καλέσει και το άλλο πρωί ήρθε αυτοπροσώπως στο διαμέρισμά μου ο πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της πολυκατοικίας.
- Μας έχουν κάνει παράπονα από το διαμέρισμα 13, το διαμέρισμα 24 και το διαμέρισμα 30 ότι κάνετε θορύβους την ώρα της μεσημβρινής αναπαύσεως.
- Μάλιστα, είπα.
- Το μάλιστα δεν είναι απάντηση. Κάνετε ή δεν κάνετε θορύβους; Κι αν κάνετε, γιατί κάνετε; Σας στείλαμε τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Τον διαβάσατε;
Δεν είχα ιδέα βέβαια ότι υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας.
- Μάλιστα.
- Τότε γιατί κάνετε μπάνιο;
- Με συγχωρείτε, δε σας κατάλαβα.
- Το διαμέρισμα 21, το διαμέρισμα 26 και το διαμέρισμα 35 σας κατηγορούν ότι κάνετε πολύ συχνά μπάνιο.
- Είναι εναντίον του μπάνιου;
- Ναι, όταν γίνεται την ώρα της μεσημβρινής αναπαύσεως. Κάθε πότε κάνετε μπάνιο;
- Κάθε Πάσχα και κάθε Χριστούγεννα. Φέτος έκανα και στις 25 Μαρτίου.
- Να τα αραιώσετε.
- Μάλιστα.
- Το διαμέρισμα 39 σας κατηγορεί ότι γράφετε με ένα περίεργο μηχάνημα που κάνει έναν περίεργο θόρυβο. Περί τίνος πρόκειται;
- Περί γραφομηχανής.
- Να μην ξαναγράψετε.
- Αυτό μου το ζητούν πολλοί.
- Δε με ενδιαφέροι ποιοι σας το ζητούν. Αντιλαμβάνεσθε τι θα γινόταν, αν ο καθένας εγκαθιστούσε ένα μηχάνημα μέσα στο διαμέρισμά του. Εγώ, φερ'ειπείν, έχω στην ¶μφισσα ένα ελαιοτριβείο.
- Αποδίδει;
- Να μη σας ενδιαφέρει.
- Μάλιστα.
- Το διαμέρισμα 47 σας κατηγορεί ότι την ώρα της μεσημβρινής αναπαύσεως ακούγονται στο δωμάτιό σας γυναικεία κλάματα. Δέρνετε τη γυναίκα σας;
- Ποτέ την ώρα της μεσημβρινής αναπαύσεως.
- Γιατί κλαίει λοιπόν;
- Ίσως να πρόκειται για την κόρη μου.
- Να της δώσετε να διαβάσει τον κανονισμό.
- Μάλιστα.
- Πόσων ετών είναι;
- Τριών.
- Α, είστε και είρων. Θορυβοποιός και είρων. Το χειρότερο είδος ενοικιαστού. Είχαμε ένα τέτοιο το '62. Απέθανε από τύφο...
- Εγώ τον έχω περάσει.
- Δεν με ενδιαφέρει.
- Μάλιστα.

Τελικά, ο κ. πρόεδρος βαρέθηκε τη συζήτηση και μου δήλωσε:
- Τέλος πάντων, αυτή τη φορά η ποινή θα είναι ελαστική. Θα πληρώνετε διπλά κοινόχρηστα επί ένα χρόνο.
- Μάλιστα, είπα.

Ο κ. πρόεδρος ετοιμάστηκε να φύγει, όταν εκείνη τη στιγμή έγινε κάτι από αυτά που θυμίζουν ότι η ζωή μας είναι θέατρο. Μια γλάστρα ξέφυγε από το επάνω διαμέρισμα, έπεσε στη βεράντα μου και μου έσπασε ένα βάζο που είχα αγοράσει με οικονομίες δυόμισι ετών.
- Σε αυτούς τι ποινή θα βάλετε τώρα; ούρλιαξα.
Ο πρόεδρος χαμογέλασε λυπημένα.
- Μην είστε παράλογος, αγαπητέ μου. Είναι ώρα μεσημβρινής αναπαύσεως;
Collapse


 
Vicky Papaprodromou
Vicky Papaprodromou  Identity Verified
Greece
Local time: 02:10
Member (2004)
English to Greek
+ ...
Aχ, ο αθάνατος Φρέντυ Γερμανός... Sep 5, 2004

Νάσαι καλά, Μαράκι, που μας θύμισες αυτή την εκπληκτική γραφή του για πράγματα απλά, καθημερινά πλην όμως τόσο φαιδρά αν τα δει κανείς με άλλο μάτι... σε όλες τις ώρες, κοινής ησυχίας και μη!!!

Φιλιά,

Βίκυ


 
Betty Revelioti
Betty Revelioti
Greece
Local time: 02:10
Member (2003)
English to Greek
+ ...
Se efxaristoume.... Sep 5, 2004

Se efxaristoume Maraki!!!!

To kataxarika!

Betty


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


η συνοίκηση στις πολυκατοικίες






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »