Off topic: Choosing the Right Car / Doğru Otomobili Seçmek
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 23:54
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Aug 31, 2019

Ortalama bir insan için yeni bir otomobil seçimi, ev satın almaktan hemen sonra gelen ikinci en pahallı seçimdir. Üstelik, bir ev genellikle yatırım değeri taşırken, bir otomobil satın alındığı andan itibaren sürekli değer kaybeder. Yani bir otomobilin finansal açıdan yatırım değeri yoktur. Ayrıca, bir otomobil mekanik, elektronik, hidrolik, vs sistemlerin uyum içinde bir araya gelmesiyle oluşan karmaşık bir üründür. Bu nedenlerden dolayı doğru otomobili seç... See more
Ortalama bir insan için yeni bir otomobil seçimi, ev satın almaktan hemen sonra gelen ikinci en pahallı seçimdir. Üstelik, bir ev genellikle yatırım değeri taşırken, bir otomobil satın alındığı andan itibaren sürekli değer kaybeder. Yani bir otomobilin finansal açıdan yatırım değeri yoktur. Ayrıca, bir otomobil mekanik, elektronik, hidrolik, vs sistemlerin uyum içinde bir araya gelmesiyle oluşan karmaşık bir üründür. Bu nedenlerden dolayı doğru otomobili seçmek hemen herkes için çok özel bir önem ve yetenek ister. Ne yazık ki Türkiye’de doğru otomobil seçimine gereken önemin pek verilmediğini görüyoruz. Bunu anlamak için ülkemizdeki otomobil parkını inceleyerek hangi otomobillerin ne kadar satıldığını görmek yeterlidir. (Bakınız. ODD Otomotiv Distribütörleri Derneği web sitesi, Raporlar).

Bir otomobilin birincil hedefi, içindekileri A noktasından B noktasına güvenli olarak nakletmektir. Bu cümleden otomobil seçiminde en önemli kriterin güvenlik olduğu sonucuna rahatlıkla varabiliriz. Günümüzde hemen her otomobilin kontrollu ortamlarda çarpışma testleri yapılıp bazı web sitelerinde ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Bu sitelere örnek olarak Amerikan IIHS (The Insurance Institute for Highway Safety) web sitesini verebiliriz. Bu tarz bir web sitesinden herhangi bir otomobilin çarpışma testi sonuçlarını incelemek son derece çabuk ve kolaydır. Bir otomobil seçerken ilk yapılması gereken de budur.

Bir otomobil seçiminde güvenlikten sonra bence ikinci önemli kriter, güvenilirlik olarak isimlendirilir. Güvenilirlik gerçekte bir mühendislik terimidir ve bir makine/otomobil/cihaz için herhangi bir arıza yapma olasılığının istatistiksel bir çalışmasıdır. Güvenilir bir otomobil, bir arıza yapma olasılığı en az olan otomobil demektir. Ülkemizde maaalesef otomobil markalarının güvenilirlik verileri hiçbir yerde yayınlanmamaktadır. Bu durumda tüketicilerin otomobil güvenilirliği konusundaki veri dağarcığı hemen hemen hiç yoktur. Halbuki ABD’de otomobil markalarının güvenilirliği sürekli olarak tüketicilerin bilgisine sunulur. Böylece çok daha bilinçli seçimler yapılması sağlanır. Olması gereken de pek tabii ki bu şeffaf senaryodur.

Yirmibirinci yüzyılda çeşitli marka ve model otomobillerin arıza istatistikleri çok detaylı olarak mevcuttur. Geçmiş arıza kayıtları daima gelecek ile ilgili somut bir veri oluşturur. Bir başka deyişle, geçmişte sürekli arıza yapan belirli bir otomobilin gelecekte de benzer durumu sürdüreceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu tarz güvenilirlik verilerini araçlardan toplayıp detaylı analiz eden kurumlardan belki en önemlisi Amerikan Consumer Reports firmasıdır. Consumer Reports bu verileri her sene en az yüzbinlerce araç sahibine gönderdiği detaylı anketlerle elde eder. Consumer Reports bir tüketici sivil toplum kurumudur yani etkinliklerinde kar amacı gütmez. Otomobil markalarının güvenilirlik verilerini kendi web sitesinde Ingilizce yayınlar. Ancak, bu verilere erişebilmek için senelik $35 karşılığında bir aidat ödeyip Consumer Reports üyesi olmak gerekir çünkü CR verilerini sadece kendi üyeleriyle paylaşır. Senelik $35 aidat özellikle Türkiye’deki otomotiv firmaları için bence kolay geri dönüşü olacak makul bir tutar ve çok doğru bir yatırımdır. Ben Türkiye’de yaşayan bir birey olarak senelerdir Consumer Reports üyesiyim çünkü oradan aldığım bilgiyi başka kaynaklardan elde etmem asla mümkün değildir, özellikle otomotivde güvenilirlik alanında. Bilgi her zaman güç demektir.

Ülkemizde ne yazık ki en pahallı otomobil en iyi otomobildir gibi kökten bir yanılgı vardır. Consumer Reports güvenilirlik sıralamalarından görülebileceği gibi güvenilirlik bir otomobilin fiyatından tamamen bağımsızdır. Örneğin, listenin en üstlerinde uygun fiyatlı otomobil markaları olabildiği gibi listenin en altlarında pahallı markalar yer alabilmektedir. Yani fiyat ile güvenilirlik arasında teknik olarak hiçbir korrelasyon bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde fiyat ile güvenlik arasında da bir korrelasyon yoktur. Pahallı otomobiller daha iyi çarpışma testlerine sahiptir, diye bir kural yoktur. Özetle, otomobilde para size güvenlik ve güvenilirlik satın almaz, para size belki lüks satın alır. Otomobilde önemli olan ise lüks değil, güvenlik ve güvenilirlik kavramlarıdır çünkü bir otomobilin odak noktasında her zaman insan bulunur. Bilinçli bir otomobil tüketicisi bu gerçeğin hep farkında olarak seçimlerini yapar.

ATIL KAYHAN © 2019
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Scotty Kilmer Sep 3, 2019

Youtube'da kanalı olan Scotty Kilmer'ı takip etmenizi öneririm. Elli yıllık otomobil tamircisi. Muhakkak takip etmenizi öneririm.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
TÜKODER Apr 15, 2020

Bu makale TÜKODER (Tüketiciyi Koruma Dernegi) Izmir Subesi web sitesinde de buluyor.

https://www.izmirtukoder.org.tr/makaleler-2-Doğru_Otomobili_Seçmek.aspx

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Car Brands and Their Origin Countries Jul 28, 2022

Elinizde çok yüksek miktarda nakit para olduğunda hangi ülkede yaşadığınızın pek bir önemi olmayabiliyor. Bu bağlamda küresel dünyada herhangi bir şirketin veya fabrikanın bulunduğu coğrafya onun sahibini belirlemeyebiliyor.

Örneğin, Isveç orijinli Volvo firması Zhejiang Geely Holding Group isimli bir Çin firması tarafından 2010 senesinde $1.8 milyar nakit para ödenerek satın alındı. Yani siz bugün yeni bir Volvo satın aldığınızda gerçekte Çinl
... See more
Elinizde çok yüksek miktarda nakit para olduğunda hangi ülkede yaşadığınızın pek bir önemi olmayabiliyor. Bu bağlamda küresel dünyada herhangi bir şirketin veya fabrikanın bulunduğu coğrafya onun sahibini belirlemeyebiliyor.

Örneğin, Isveç orijinli Volvo firması Zhejiang Geely Holding Group isimli bir Çin firması tarafından 2010 senesinde $1.8 milyar nakit para ödenerek satın alındı. Yani siz bugün yeni bir Volvo satın aldığınızda gerçekte Çinli bir firmaya para ödemiş oluyorsunuz, Isveç bir firmaya değil.

Yüksek miktarda paradan söz etmişken, ABD'de Mega Millions lottery diye bilinen piyango son haftalarda bilen çıkmayınca bir milyar USD rakamına kadar yükseldi. ABD'de bu tür piyangolar rakam tahmin ederek oynanıyor ve herbir oyun sadece $2. Piyango yarın (29 Temmuz Cuma) çekiliyor ve muhtemelen yüz milyonlarca insan oynayacak.

Konumuz olan otomobil markalarının tümünün menşe ülkesi ve sahiplerini bir döküman olarak listeledim, ilgisini çekenler için. ProZ'a göre aşağıdaki link bu listeyi veriyor.

Car Brands and Countries

Note to moderator: ProZ bana bir link verdi, ben de onu mesaja kopyaladım. Ancak, sanki çıkmadı gibi.

[Edited at 2022-07-28 10:46 GMT]
Collapse

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 21:54
Dutch to Turkish
+ ...
Araba almak sürekli değer kaybı Sep 14, 2022

Bu güne kadar yüzlerce araba almadım.3 defa ikinci el, 3 defa da yeni veya yeni ayarında ikinci el araç aldım.
Dededen kalan söz gereği kar satın alırken edilir ifadesine uygun davranmaya çalıştım.

Yeni teknoloji ve motorlarla birlikte araçlara yaklaşımım da değişti.
Bundan sonraki arabayı şu yöntemle almayı planlıyorum.

1- Araba için bir bütçe belirle
2- O bütçe ile araç almak yerine bir iş, iş yeri, makine vs satın a
... See more
Bu güne kadar yüzlerce araba almadım.3 defa ikinci el, 3 defa da yeni veya yeni ayarında ikinci el araç aldım.
Dededen kalan söz gereği kar satın alırken edilir ifadesine uygun davranmaya çalıştım.

Yeni teknoloji ve motorlarla birlikte araçlara yaklaşımım da değişti.
Bundan sonraki arabayı şu yöntemle almayı planlıyorum.

1- Araba için bir bütçe belirle
2- O bütçe ile araç almak yerine bir iş, iş yeri, makine vs satın al.
3- Alacağın şeyi seçerken ana paranın daima korunduğundan emin ol.
4- Aylık veya yıllık getirisini gidip bir araç lease=finansal kiralama anlaşması yap ve aracı al.
5- 36 ay veya 60 ay sonra o aracı götür ve yeni araç al sistem devam etsin.

Bu şekilde doğru olduğunu en azından ana paranızdan kayıp etmediğinizi, eğer işletme iseniz zaten bunun da gider olduğunu hesaba katmanız gerek.

Araç seçerken ise masrafsız olan araç benim için daha önemli.
Masrafsızdaki kasıt çok sorun veren ama hemen yapılabilen (örnek VW) değil, hemen hiç motor arızası vermeyen marka ve modelleri seçiyorum.
Motor eksantrik sistemi kayışlı değil zincirli olmasına dikkat ediyorum.
Benim yıllardır yaptığım hesaba-tecrübe ettiğime göre cebinizden çıkan para değişmiyor.

Tamirci-Yakıt-Üretici-Galeri- Sigortacı
Toplam para bunlar arasında pay ediliyor.
Siz 10 yıllık dilimde hangisine çok katkıda bulunmak istediğinizi seçiyorsunuz. Üreticiye çok verirseniz, genelde tamirci ve yakıt azalıyor. Sigortacıda biraz artış oluyor.
Üreticiden kısmak isterseniz, tamirci ve yakıta çok veriyorsunuz, sigortanız genelde azalıyor. Ama her arızada perişan olan siz oluyorsunuz.

Kolay gelsin,
Kazasız araba ve sürüşler diliyorum.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Choosing the Right Car / Doğru Otomobili Seçmek

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »